לעיון המשפיעים האמיתיים (מי הם ולמה הם עדיין מחזיקים בתיקים שלהם) על עולם הדיור בארץ: כונסה וועדה נוספת שמבהירה שהפיצוץ קרוב

תקראו את המפה מימין, משמאל, מלמעלה ומאלכסון – האוכלוסיה החרדית היא הניזוקה העיקרית ממשבר הדיור החריף של ישראל. איזה כיף לפתוח כתבה במשפט אופטימי שכזה, וכנראה שתחושה זו היוותה רקע לכינוס הוועידה הכלכלית של החברה החרדית של TheMarker בשבוע שעבר, שכן חוץ מלהציף את הבעיה, ולפטפט עליה משל הייתה מתכון חדש, לא זיהינו פתרון. אז מסר משלנו לאנשים החושבים שהם משפיעים, וכן לאלה האמורים להשפיע על המצב: הבעיה אכן מוצפת על פני השטח. ולא באולמות ממוזגים, בהם לוגמים אורחי הפאנלים המכובדים שתיה צוננת מכוסות זכוכית יוקרתיות, אלא בחשבונות הבנק ובמחלקות הקרדיולוגיות. כבודכם מתבקשים להציע פתרונות זמינים וישימים.

כמובן שכוונתנו לאותם אלה המוצבים בנקודות השלטון, המתעדפים אוכלוסיות על פני אוכלוסיות (ישראל הראשונה על פני ישראל השניה, אם תרצו), גם אם לא במוצהר, אלא במעשים כגון אי מניעת עלית המחירים, טירפוד תכניות מחיר למשתכן, סיכול הקמת ערים יעודיות ועוד. חלילה לנו מלהפנות אצבע מאשימה לעוסקים במלאכת הקודש ומקדישים לילות כימים למען אזרחיה המוחלשים של המדינה, כגון אותם אלה שהתכנסו לוועידה המוזכרת כאן.

סביב השולחן המכובד ישבו ח"כ הרב איציק כהן מתנועת ש"ס, כיום שר הבינוי והשיכון, הרב משה מונטג, מחזיק תיק התכנון והבניה בבית שמש בקדנציה הקודמת ומנכ"ל הגמח המרכזי, שגרם למהפך ולהקלה משמעותית בקרב הקהילה החרדית בארץ, וזכויותיו האדירות ניכרות בשמחות נישואין רבות מספור. לצד שניהם השתתפו גם מנכ"ל חברת רייסדור יקי רייסנר, והמשנה למנכ"ל החטיבה הקמעונית בבנק ירושלים דודי לוי.

ח"כ הרב איציק כהן, אדם שראשו ורובו נתון לדאגה לציבור החרדי וידיו רב לו בעשיה למענו, היטיב להבהיר את הבעיה באומרו כי "חשוב להבין שאופי הציבור החרדי דורש פתרונות אחרים מהציבור הכללי. הנושא הזה מעסיק את מטה הדיור, ויושבות על המדף תכניות לבנית אלפי יחידות דיור למגזר, אבל לא נעשה מספיק. מדובר בציבור ענק, שגדל משנה לשנה, והגירעון בקרבו הוא עצום". בהתיחסו לכוונה ליצור ערים חרדיות יעודיות סגורות, טען כי "ככלל, אני נגד ערים שהן הומוגניות, אלא בעד הקמת שכונות חרדיות בתוך ערים קיימות. שכונות חרדיות מביאות ערך מוסף לעיר. כל הסטיגמות והמיתוסים, שגורמים לציבור ואיתו לראשי הערים להתנגד להקמתן, מוטעים מיסוד". כאשר דובר על העיר כסיף, מחה ואמר: "התכנית נפלאה, אבל היא לא תעבוד במגזר החרדי, אולי לאוכלוסיות אחרות. מכסיף לא יסעו לקרית ספר או לבני ברק. זה לא מתאים".

כאשר העיר חריש עלתה לדיון, קבל יקי רייסנר, מנכ"ל חברת רייסדור: "אותם חילונים שרצו בזמנו לבית המשפט לעצור מכרזים ולדאוג שלא תקום בחריש עיר חרדית, לא יודעים להציע דיור למגזר. אומרים לא להקים ערים חרדיות, אבל אם חרדים ייכנסו לרמת השרון, יזעקו על ההתחרדות של העיר. איפה רוצים שהחרדים יגורו? באוהלים על חוף הים? חריש היא טרגדיה חרדית שצריכה להיצרב בראש של כולנו בצורה חזקה מאד, וצריכים ללמוד ממנה לקחים גם בציבור החרדי וגם בציבור החילוני". עוד דיבר רייסנר על הפתרון למצוקת הדיור החרדי, וטען כי הוא מוכרח לקחת בחשבון את המיקום, כמות היחידות והמחיר, שיפחת ממליון שקלים. כדוגמא הוא הציג את העיר בית שמש, העונה על כל הקריטריונים הנ"ל (לצערינו, לנקודת זמן זו, כרגע).

הרב משה מונטג העלה את הבעיה שוב, באומרו כי "מצוקת הדיור במדינה, ובמגזר החרדי בפרט, לא יכולה להימשך. צריך פתרונות מידיים. אי אפשר לחכות קודם כל לפתרונות תעסוקה ולכלכלת העיר ורק אז לדאוג לדיור". האופציה הגרועה ביותר, לדבריו, היא להניח לאנשים להתגורר במחסנים בקומות מינוס ארבע ומינוס חמש, עד שתושלם הבניה.

את נקודת המבט הפיננסית הגדיר דודי לוי, המשנה למנכ"ל החטיבה הקמעונית בבנק ירושלים: "המרדף אחרי הון עצמי התחלתי ומציאת דירה בזול, הם חלק מתרבות המגזר החרדי. מדובר באוכלוסיה צעירה בהרבה מהמגזר החילוני, משום שבה נהוג להתחתן בגיל שמונה עשרה או עשרים, וכבר אז לרכוש דירה. לשם כך צריכים עזרה של ההורים, ואנחנו בבנק צריכים לדעת לאפשר את זה. על כן יצרנו מנגנון פיננסי שמאפשר לזוג הצעיר להגיע להון העצמי דרך ההורים".

עיר:
נכתב על ידי:
מערכת