רשלנות והזנחה פושעת: כשלים בירוקרטיים מונעים את קבלת המפתחות לרוכשי דירה בפרויקט "סביוני חריש"

תסכול: בין רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) לחברת הימנותא – חברת בת של קק"ל, פרץ סכסוך באשר לעובדה שהראשונה שווקה קרקעות השייכות לשניה. כתוצאה מכך רוכשי הנכסים בקרקע הנידונה אינם רשאים לקבל מפתח וכניסתם לדירותיהם מתעכבת.

המדובר בקרקע הממוקמת בחריש, ששווקה על ידי רמ"י ב2015, ואשר עליה תוכננו להיבנות 318 דירות. בקרקע זכתה חברת אפריקה ישראל בעד 54 מליון שקלים, כולל עלויות פיתוח. אפריקה ישראל הקימה פרויקט הכולל 12 בנינים המכילים 372 דירות (לאחר אישור תוספת שבס), ומכרה מתוכן 125. עד כאן הסיפור נשמע נוצץ ונפלא, אך גם לו קיים עקב אכילס משלו: רמ"י לא היתה רשאית להקנות את הקרקע לאפריקה ישראל מהסיבה הפשוטה שהקרקע לא שייכת לה. חברת הימנותא היא בעלת החטיבה, והיא דורשת תמורת הקרקע בחריש קרקע חלופית בגליל. רוכשי הדירות בפרויקט היו מודעים למסמכי המכרז בו נרשם מפורשות כי ידוע לקונה שהקרקע אינה רשומה על שם רמ"י אלא על שם הימנותא, וכי המדינה תפעל להעברת הקרקע על שמה של רמ"י. אפריקה ישראל, זוכת המכרז, העריכה שהמדינה תפעל למימושו של סעיף זה, במיוחד עקב העובדה שלא הוזכרה כל מחלוקת בין רמ"י להימנותא. כחמש שנים חלפו מהזכיה במכרז, הבניה הושלמה, אך התושבים אינם רשאים לקל את מפתחותיהם כיוון שעל מנת לקבל טופס אכלוס לבנינים דרוש רישום קרקע חוקי. התוצאה נכון לרגע זה: אפריקה ישראל נכנסת לתוך תקופת איחור במסירת הדירות ונחשפת לתביעות בנות עשרות אלפי שקלים מצד הרוכשים. אין לדעת במי האשם - רמ"י והימנותא משליכות את הבוץ זו על זו ואינן לוקחות אחריות, ובינתיים 125 הרוכשים נופלים בין הכיסאות. כרגע אין מי שיחלץ אותם משם.

הימנותא ציינה כי "רמ"י פעלה בניגוד לחוק בכך ששיווקה קרקעות שאינן בבעלותה, אלא בבעלות הימנותא. לאחר שהדבר התגלה דרשה הימנותא מרמ"י כי תעביר תמורתה קרקע חלופית באותו שווי וגודל בגליל, זאת לצורך קידום חזון קק"ל לעידוד ופיתוח האזור. על אף העובדה שרמ"י כבר לפני מספר חודשים יכלה לפתור את הנושא, היא תוקעת אותו וטרם בוצעה החלפת הקרקע. על כן שאלות בנושא יש להפנות לרמ"י".

ברמ"י הגיבו כי "הימנותא, שהיא חברת בת בבעלות מלאה של קק"ל, גורמת נזק לרוכשי הדירות בפרויקט המדובר בחריש באופן שלא ניתן להבינו ומסיבות עלומות ונסתרות. רמ"י שיווקה ליזמים את הקרקע בחריש רק לאחר שימנותא נתנה לכך אישור. רמ"י והימנותא מבצעות חילופי קרקע באופן שוטף ומתמשך לאורך שנים ובהיקפים גדולים, ללא כל בעיה ובאמון הדדי מלא. גם במקרה זה הימנותא הסכימה מראש לבצע חילופי קרקע עם רמ"י. רמ"י שיווקה את הקרקע של הימנותא בחריש, ובמקביל המשיכה לקדם הליכי העברת קרקע חלופית להימנותא, בין השאר קרקע בציפורי לבקשת קק"ל, כמקובל וכפי שנעשה בעשרות מקרים אחרים. העברה זו נמצאת בשלבים מתקדמים ואין שום סיבה לעכב את מסירת הדירות ל300 הרוכשים בחריש. ככל שיגרם הנזק לרמ"י ו/או אם תוגש תביעה נגד רמ"י על ידי הרוכשים, רמ"י תתבע נזקים אלו מהימנותא".

אפריקה ישראל מסרה כי "החברה פעלה ותפעל בתיאום עם רמ"י בכדי לצמצם ככל שניתן את האיחור במסירת הדירות ללקוחותיה. החברה מקווה כי רמ"י והימנותא ישכילו לפתור את המחלוקת ביניהן ללא דיחוי נוסף".

שמישהו יסביר לרמ"י / קק"ל שמחלוקות וסכסוכים הם אולי תעסוקה נפלאה ומגוונת לשעות הפנאי, אבל בבקשה לא בזמן העבודה, כאשר תלויות בהן משפחות שלימות ששילמו על מקום מגורים במיטב כספן, שמתחננות לא לסגור חשבונות על גבן.

עיר:
חריש
נכתב על ידי:
מערכת