דירה ב2019 במחירי 2013? יש חיה כזאת!

תכנית מחיר למשתכן במודיעין מעלה אבק כבר שש שנים, אבל יש מי שדאג לשלוף אותה מהבוידעם באריזה נוצצת של כ50% הנחה. אז למרות שדחיינות היא מילה מעוררת סלידה אצל רבים, הפעם היא משחקת לטובת הצרכנים. מי יוצא בהפסד? הקבלן.

נתחיל מההתחלה: ב2013 נערך מכרז במודיעין לגבי פרויקט בשכונת הציפורים, בו זכתה חברת י. זילברמינץ. המיזם כלל שישה מבנים מדורגים בני עד 5 קומות ושני מגדלים בני 18 קומות, שיכילו 156 דירות בהן 39 דירות במסגרת תכנית מחיר למשתכן. תוצאת המכרז נקבעה, כאמור, ב2013, שנה בה היו המחירים זולים בכחמישים אחוזים (!!) מתעריפם כיום. אם נרצה לעבור מדיבורים באוויר לתכלס מעשי, דירת 3 חדרים המתפרסת על פני 80 מ"ר תעלה לכם 810 אלף ש"ח. חכו, לקפיצה בזמן קיימת השלכה נוספת: ההגרלה תכלול את קריטריון תקרת ההכנסה, קריטריון שאינו קיים בתכנית מחיר למשתכן מודל 2019.

שש שנים הוא פרק זמן נדיב, גם כאשר מדובר על עולם הבניה. את העיכוב מסביר מנכ"ל חברת י. זילברמינץ, זאב מילנר, הטוען כי במעל הייתה מחלוקת תכנונית על השטח הציבורי הפתוח, קונפליקט שגרם לתכנון מחודש של הקרקע: "הפרויקט התעכב משום התכנון שלו שבנוי על גבעה עם שטח ציבורי. היו התלבטויות לנו ובעיריה מה לעשות מבחינת התכנון בגבעה ואם להשאירה טבעית".

לדבריו הצטרף צחי כץ, מהנדס העיר מודיעין: "כל מבני המגורים כבר גמורים מזמן, חוץ מהפרויקט הזה. הקבלן הציע גישה תכנונית אחרת, וזה הרס את לוח הזמנים. הוא היה יכול להתחיל לתכנן ולבנות בטופוגרפיה הקיימת".

נתון תמוה בפרשה הוא העובדה כי היתר הבניה הראשון בפרויקט המדובר ניתן ביולי 2018, עובדה המעלה שאלה בדבר מועד ירית הפתיחה של ההגרלה. להזכירכם, אוטוטו אנחנו ב2020. משרד הבינוי והשיכון מסביר כי העיכוב נבע מ"תיקונים רבים שעל היזם היה לבצע במפרט, בחוזה, בתב"ע ובתכניות", כלשונו. עוד הוסיף המשרד, כי "מדובר במכרז בתכנית מחיר למשתכן במתכונתה הישנה. על פי כללי התכנית, ביצוע ההגרלה לזכאים על ידי משרד הבינוי והשיכון נעשה רק לאחר שמקבל היזם היתר בניה בתנאים מהרשות המקומית ומציגו למשרד. על כן, כל פרטי קבלת ההיתר והתהליך שבוצע הם בין היזם לרשות המקומית. לאחר שקיבל היזם היתר בניה בתנאים, הוציא המשרד את המכרז להגרלה במהירות – וזהו הפרויקט האחרון שיוגרל במסגרת זו".

עיר:
מודיעין
נכתב על ידי:
מערכת