תושבי שכונת הגפן בעתלית רשמו ניצחון ראשוני במניעת בניה בקרקע הממוקמת מול ביתם

דיירי שכונת הגפן בעתלית, הכוללת 200 בתים צמודי קרקע, פתחו במאבק נגד גורם המאיים להפחית את איכות חייהם: בעלי קרקעות הממוקמות ממזרח לשכונתם הביעו כוונתם לממש אותן והתחילו לקדם בהן בניה. את הפרויקט מניעים היזם ליאור עמר והקבלן עופר שטרן, ראש מינהלת הפיתוח בשכונת הגפן. התוכנית כוללת 11 בנינים תלת קומתיים שיבנו בבניה צפופה של 8 יחידות לדונם, הסך הכולל של הדירות עומד על 66.

התושבים הזועמים טוענים כי רכשו את דירתם על דעת כך שרצועת הקרקע הממוקמת בינם לבין כביש החוף, תשמש כשטח ציבורי פתוח ותוקם בה סוללה אקוסטית למניעת רעשי הכביש. זאת בנוסף לעובדה שייעודה של הקרקע הינו חקלאי. תוכנית המתאר של עתלית שפורסמה בשנה האחרונה תומכת בקביעתם. סלע המחלוקת בעתלית יושב לעת עתה: התושבים רשמו במועצה האזורית חוף הכרמל ניצחון ראשוני במאבקם, שעתיד להתגלגל לוועדה המחוזית להכרעה סופית.

בטענתם מצדד המתכנן אדם קולמן, שנשכר על ידם, המציין כי השטח אינו מיועד למגורים, וכי התוכנית שהוגשה אינה תואמת את תוכנית המתאר והנחיותיה בנוגע לנתוני הגובה והצפיפות, בין שאר הסעיפים. קולמן הוסיף כי התושבים הפנו את חדרי המגורים לכיוון השטח הפתוח, ועיצבו את דירותיהם בהתאם לתוכנית הפינוי.

עופר שטרן, מיוזמי מהלך הבניה, תקף את האשמתם של תושבי שכונת הגפן בדבר אי עמידה בהתחייבות: "כל מי שישב בפגישה איתי נאמר לו במפורש שיש כוונה שתהיה שורת בתים בינם לבין הכביש. אבל אמרתי שגם אם זה יקרה, ייקח לפחות עשור עד שיבנו את זה. מי שאומר אחרת הוא שקרן. לגבי תוכנית הבנייה שאני מקדם, זו קרקע פרטית שנעשתה בה טעות תכנונית שבמסגרתה סומנה כשצ"פ. אם המועצה תתעקש על כך, היא תידרש לשלם עבור ההפקעה ולהקים מכספה את הסוללה האקוסטית וגן ציבורי. אנחנו לא הבטחנו לאיש שנקים סוללה אקוסטית".

עורכי הדין המייצגים את התושבים, שחר לוינזון ויוני שליו ריבה ממשרד יוסף ישורון ושות', ציינו את קורת רוחם מהחלטת המועצה: "אנו שבעי רצון כי התקבלו טענותינו כי התוכנית היא נטע זר תכנוני בעתלית, וועדת התכנון של המועצה בעתלית המליצה למחוזית לדחות את התוכנית".

עיר:
נכתב על ידי:
מערכת