נתוני משרד השיכון מצביעים: שיפור משמעותי ביכולת רכישת דירה של משקי הבית בישראל

עד 2009 הכל היה נפלא. אנשים איתרו נכסים, הקיפו מודעות רלוונטיות בעיתונים, התקשרו למתווכים ולחצו את יד המוכר בחיוך, תוך איחול "מזל וברכה". וזהו. משכנתאות מטורפות? גמ"חים וערבים בטור עורפי בלתי נגמר? שבירתן ללא עת של תכניות חיסכון? מי חשב על זה בכלל. החיים יפים! רוצה לחם פרוס? לך תקנה. מעונין בדירה? קיבלת, ועוד נשאר לך כסף לחלב. יישוב טוב.

זה לא סיפור הזוי או מדע בדיוני, זו צורת חיים סבירה ששכחנו כבר איך היא פועלת. מדינת ישראל שוברת שיאים דמיוניים של מחירי נדל"ן מאז משבר הדיור ב2009, ועוד היד נטויה. אבל יש מי שמרפד את כורסת היאוש ונוזף בפליאה שעל מה, למען ד', ההתבכיינות הזו, יכול להיות הרבה יותר גרוע. ובכלל, מצבנו טוב כמעט מאי פעם.

אז אנחנו כאן כדי לבשר ביובש על ממצאי משרד השיכון. את ההקבלה לחייו הפרטיים יעשה כל אזרח לעצמו.

והרי הנתונים: תכנית מחיר למשתכן חוגגת את שנתה הרביעית עם ממצא מעודד: רוב הדירות החדשות שנמכרות כלולות במסגרת התכנית. בישיבת ממשלה שנערכה בעניין, התארחו שר האוצר משה כחלון, ושרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון, וסקרו את העשור שחלף על שוק הדיור. בין השאר הוצגו מחירי הדיור לאורך העשור, מלאי התכנון והשיווקים, הנחות בתכנית מחיר למשתכן ועוד. הנתונים העלו כי מדד הנשיגות מראה שיפור ביכולת משקי הבית לרכוש דירה בשנים האחרונות (ואל תגידו שלא שמתם לב, קניית דירה היום היא בין הפרטים הנגישים וברי ההשגה של חיינו, לא?). בין היתר נאמר בישיבה כי מאז 2017 קיימת ירידה ביחס בין מחירי הדירות ומחירי השכירות לבין ההכנסה למשק בית. עוד העלו הממצאים כי מדד הנשיגות לזוכי מחיר למשתכן עומד על 6.24, מספר זהה למדד שהתקיים בשוק החופשי ב2009.

הנתונים צוחקים אלינו (בלגלוג?) גם בתחום השכרת הדירות: מדד הנשיגות מצביע על ירידה בעלות שכר דירה ממוצע לעומת הכנסת משק הבית – ב2016 המדד עמד על 0.24, לעומת 2018, שנה בה חלה ירידה של 0.01 במדד.

בישיבה העלו על נס גם את ההתיצבות במחירי הדיור לאחר עשור של עליות חדות. הנתונים, המבוססים על מחקרי הלמ"ס, מצביעים על 2017 כשנת התייצבות במחירים, על 2018 כירידה של 1.3 אחוזים, ועל 2019 כעליה של 2 אחוזים.

השרים לא פסחו על נושא התחלות וגמר הבניה ב2019, שנה בה המדינה עמדה ביעד של 52 אלף יחידות דיור בשנה, קצב העומד ביחס ישיר לצורך הדמוגרפי כפי שנקבע בתכנית האסטרטגית לדיור 2040. אהההמ, סליחה על הקטנוניות, אבל היכן בדיוק בניתם את הדירות והאם לא היה כדאי לתעדף אזורים בהם הביקוש גדול יותר? כרגע החנויות והמחסנים בפלחים המבוקשים במדינה מלאים בשוכרים המבכרים את המיקום על פני דירות פאר באזורים שכוחים. נקודה למחשבה.

גם מדד מחירי הדירות החדשות על פי הלמ"ס לא נשכח, והעלה כי מאז פרסומו בספטמבר 2017 חלה ירידה ריאלית של 2.8 אחוזים במהלך 2018, וירידה נוספת של 4.6 אחוזים עד אוגוסט בשנה הנוכחית.

נתוני משרד השיכון העלו עוד, כי בארבע השנים האחרונות הקצתה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בממוצע מתחמי קרקע לבניה של למעלה מ40 אלף יחידות דיור. למעשה, שיווקי רמ"י מכסים כ50 אלף יחידות דיור - 80 אחוזים מצרכי הגידול הטבעי. זאת בנוסף לבניה בקרקעות הפרטיות וההתחדשות העירונית המכסים את היתרה ואף עולים עליה. רמ"י פעלה רבות במתן הנחות בקרקעות, ובהיקפים עצומים במסגרת תכנית מחיר למשתכן. זאת לצד שגשוג ושבירת שיאים בהכנסות ובהיקף פעילותה העסקית. ניתן לומר כי מכירותיה תאמו את הכלל "הרבה יותר אבל בזול". "אובדן ההכנסה" שעולה, לכאורה, מהנתונים, הינו תיארוטי ועצם קיומה של התכנית אפשר, למעשה, את העצמת הפעילות וההכנסות.

מה עם מנהל התיכנון? בישיבת הממשלה לא זנחו גם אותו, וציינו כי המנהל ממשיך את המגמה של השנים האחרונות בעמידה ביעדי התכנון על פי התכנית האסטרטגית ואף מעבר לכך. יעד התכנון ל2019 עמד על 104 אלף יחידות דיור, והצפי הוא כי מנהל התכנון יאשר כ135 אלף יחידות דיור עד סוף השנה. 53 אלף מכלל יחידות הדיור שאושרו משויכות להותמ"ל, וכ30 אלף נוספות אושרו במסגרת התחדשות עירונית.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ציין את התרשמותו מהנתונים שהועלו בישיבה ואמר כי "מה שקורה כאן זה הישג אדיר לממשלה שלנו, הייתה עליה תלולה מאד של מחירי הדיור, ולפני כשלוש שנים חלה התיישרות שגם אם התקשורת מנסה היא לא תוכל להתעלם מזה". תסלחו לנו אם לא נפרוץ בריקוד ונודה לאבירי השלטון על מיגור בעיית הדיור, שכן גם ראש הממשלה מודה במצוקה שככל הנראה חתמה כאן קבע: "לישראל יש שטח קטן ואוכלוסיה שהולכת וגדלה יותר מהר כמעט מכל מדינות העולם. לכן, התוצאה הכמעט אוטומטית, היא שמחיר הדיור יעלה ויעלה כי השטח מוגבל, והאזורים המועדפים מוגבלים, וזה בדיוק מה שקרה לנו במשך כעשור. כששר האוצר כחלון נכנס לתפקידו לפני כמעט חמש שנים, הווא ביקש לקחת את הנושא תחת הנהגתו, וקבענו שורה של כלים שיעמדו לרשותו כדי לבצע את מה שנתפס אז כבלתי ניתן להשגה: להפסיק את העליה במחירי הדיור. והדבר הזה תמיד בוטל והוגחך ותמיד הכחישו והעלימו, היום רואים את התוצאה".

רואים את התוצאה? כרגע התוצאה היחידה שהצרכן מרגיש היא על הנייר. וסליחה מכבודכם, מנהיגי הציבור.

עיר:
נכתב על ידי:
מערכת