הרצליה בהקפאה

בהחלטה תקדימית ומקוממת, הודיע משה פדלון, ראש עירית הרצליה, כי בכוונתו להפסיק את פעילות הוועדה המקומית, ולא לאפשר בנייה חדשה בעיר, מתן היתרים לתוכניות תמ"א 38 ולהתחדשות עירונית. כל זאת עד אשר המדינה תעמוד בהתחייבויותיה כלפי העירייה, כפי שהן מופיעות בהסכמי הגג, ותאשר תקציבים לבניית תשתיות חיוניות של מוסדות חינוך וגני ילדים, תחבורה, ניקוז, חשמל ועוד. העיר נמצאת במצב חירום תפעולי, כלשונו של פדלון, שהוסיף כי "מדינת ישראל, מסיבות שונות, מפילה את כל חובותיה על הרשות המקומית ואינה נותנת את ההרשאות והתקציבים להקמת תשתיות בסיסיות של מים, חשמל, חינוך ותחבורה. אנו ניצבים מול שוקת שבורה ונאלצים לעצור את התפתחות העיר - כאן ועכשיו. לכן, החלטתי לסגור את פעילותה של הוועדה המקומית ולעצור לאלתר תוספות בנייה חדשה בעיר". פדלון הבהיר את הרציונל העומד מאחורי ההחלטה בכותבו כי "העיריה בנתה תכנית מערכתית לבנית יחידות דיור ויצאנו לדרך לביצוע, על בסיס הרזרבות התקציביות והתשתיות הקיימות, בהנחה שהמדינה תממש את ההסכמים וההבטחות השלטוניות ותבנה, במקביל, מערך תשתיות לאומיות לכלל האזור. לצערי, לאורך הזמן התברר לי כי הסכמים בין המדינה לרשות הינם בגדר המלצות בלבד. בימים אלו אנו ניצבים מול שוקת שבורה של היעדר תקציבים והיעדר כל פעולה מצד המדינה למימוש פרויקטים לאומיים שהובטחו".

ההחלטה שנמסרה לשר האוצר קוממה, בין השאר, את ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, שיצא בהודעה חריפה: "ראשי העיריות לא יכולים להמשיך להחזיק את רוכשי הדירות וענף הבניה כבני ערובה בכל פעם שהם מסתכסכים עם הממשלה. מדובר בסחטנות שגובה מחיר כבד מהמשק בכלל ומזוגות צעירים והציבור משפרי הדיור בפרט". סרוגו המשיך למתוח ביקורת חריפה על ההחלטה, באומרו: "אני קורא למטה הדיור לבדוק מול הגורמים הרלוונטים באוצר, מדוע הסכם הגג מול עירית הרצליה אינו מיושם ותקציבים שאושרו אינם עוברים. יחד עם זאת, הסכם הגג, מטרתו לבנות תשתיות הדרושות לשכונות חדשות ולא לבניה השוטפת ברחבי העיר, אותה מתכוון ראש העיריה לעצור". בדבריו ציין כי לראש העיריה יש את הכלים והתקציבים לפתח את עירו, שכן "לעירית הרצליה יש מימון מהיטלי השבחה ופיתוח לצורך בנית מוסדות ציבור כמו בכל עיר. היא איננה שונה מכל רשות מקומית באזור המרכז".

לדבריו הצטרפו דייריו העתידיים של הפרויקט, שלא הצליחו להבין מדוע המלחמה הזאת ניטשת על גבם. "אנו, נציגי הדיירים בפרויקט מחיר למשתכן במגרשים 102 ו-103, אשר ההיתרים שלהם מעוכבים כבר יותר משנה, נדהמים והמומים נוכח הכרזתך הערב בדבר עצירת מתן היתרי בנייה, זאת על אף פנייתנו (שאליה היית מכותב) האחרונה לוועדה המחוזית, שבה הסברנו את מצבנו העגום. רק אתמול היינו בפגישה בוועדה המחוזית עם אדריכלית העיר, מוניקה זר ציון, שבה אושרה הסרת עוד מכשול בירוקרטי מיותר של מגבלת תוכנית הניקוז ל-1,700 יח"ד, מגבלה אשר עיכבה אותנו לאור הקלות שהעירייה נתנה לפרויקטים אחרים. זה אמור היה להיות המכשול האחרון במסע מייגע של דחיות מיותרות, טעויות חישוב בבקשות שינוי השלביות ו'חלם' בפרסום ההחלטה להסטת הנחל שגרם לפרסום חוזר - אך כעת הצבת בפנינו במו ידיך מכשול חדש, נוסף, מכשול שאין לדעת מתי ייפתר כי במצב הנוכחי אין ממשלה באופק שניתן לבוא עימה בדין ודברים. אנו מיואשים, מההמתנה אשר כללה זמן רב בוועדות מחוזיות הלוך ושוב, אישור שר חקלאות ו-ועדה מקומית, פניות חוזרות ונשנות לגורמים בעירייה שחלקן הגדול נותר ללא מענה. זאת ועוד, בשל הצמדת מדד תשומות הבנייה מדצמבר 2016 על כל התשלומים, גם העיכוב במסירת הקרקע מעכב את תאריך המסירה העתידי של הדירה - והמשמעות של כך היא עוד חודשי שכירות רבים, שכן מדובר בתוכנית מחיר למשתכן שבה אין לנו דירה קיימת. העלות הנוספת מוערכת ביותר מ-100 אלף שקל למשפחה, והסכום גדל בכל יום שעובר. אנו דורשים כי העירייה לא תחזיק אותנו כבני ערובה לענייני תשתיות עירוניות. מלחמתכם, מוצדקת או לא, אינה צריכה להיות על גבנו, גב הזוגות הצעירים של העיר הרצליה". הכותבים חתמו בתקוה, באומרם כי "אנו סמוכים ובטוחים כי אין בכוונתך לפגוע בזוגות הצעירים של העיר ומקווים כי תעשה את הדבר הנכון ותפעל בהקדם לתקן את עוולות העבר ולמנוע עוול עתידי". תסכולם של הדיירים זועק לשמים, ומשקף את חוסר האונים מול המערכת.

סרוגו סיכם את דבריו בקריאה כללית למוסדות השלטון וההשפעה בישראל: "דברי ראש עירית הרצליה הם עדות להיעדר המנהיגות הכלכלית במדינה. כל ראש עיריה הישר בעיניו יעשה ללא כל שליטה או בקרה תכנונית. זהו אות מסוכן לתחילתם של כאוס ואנרכיה בשוק הנדל"ן ובכלכלה בישראל". נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ הוסיף והשווה בין ראשי עיריות: "ראינו ימים אחרים שבהם ראשי עיריות כמו אלי לנדאו, מאיר ניצן, איזו רגר, יוסי שבו, שלמה להט וטדי קולק, מעולם לא ישבו בחיבוק ידיים וחיכו לתמיכה ממשלתית על מנת לקדם את עירם, אלא הפשילו שרוולים, ופעלו לפתור בעיות ולהסיר חסמים על מנת לבנות כמה שיותר. הבניה יצרה את ההכנסות מהיטלי השבחה והיטלי פיתוח, ואפשרה ומאפשרת כיום לפתח כל עיר ועיר".

הרשת המקצועית לאם ולתינוק

-->
עיר:
הרצליה
נכתב על ידי:
מערכת