פה אחד: תוכנית מחיר למשתכן הוארכה עד לסוף יוני 2020

בישיבת הממשלה התקבלה פה אחד הצעת הארכה לתוכנית מחיר למשתכן עד סוף יוני 2020, עם אופציה להמשכתה עד סוף 2020, בכפוף למקור תקציבי ולאישור הממשלה. נציין כי ההחלטה עדיין איננה סופית בהתחשב בכך שמדובר בהחלטת ממשלת מעבר, ולפיכך עליה לעבור את משוכת היועץ המשפטי לממשלה. ההחלטה שהתקבלה היום (8.12) חותמת את המהלך אותו הוביל שר האוצר משה כחלון באמצעות מועצת מקרקעי ישראל, בה הוא נידון בנובמבר.

תקציב המהלך, 36 מליון שקלים, יוקצה על ידי משרד הבינוי והשיכון וירשם תחת סעיף תקציב הפיתוח ומוסדות הציבור. היועץ המשפטי של המשרד, אלעזר במברגר, כתב בחוות הדעת המשפטית, כי היות והממשלה הנוכחית היא ממשלת מעבר, וכי על מנת לאפשר לממשלה שתוקם לגבש מדיניות עדכנית בתחום הדיור, הוצע להאריך את תוקפה של התוכנית. את נימוקיו מדוע אין סיבה לדחית ההחלטה עד לכינונה של ממשלה קבועה, הסביר בכותבו כי "הימנעות מהארכת התוכנית עלולה לפגוע באינטרס הציבורי מאחר והדבר עלול להביא לחוסר יציבות בשוק הנדל״ן ואי וודאות אשר עלולים להביא לעליות מחירים בשוק, כמו גם לאובדן אמון הציבור בפעולות הממשלה".

יו"ר (משותף) וועדת המקרקעין בלשכת עורכי הדין מחוז תל אביב, עורך דין חגי אדורם, הגיב באומרו כי "מדובר בממשלת מעבר שאינה רשאית ומוסמכת אפילו למנות שופטים או בעלי תפקידים בכירים, ולכן סביר להניח כי שאלת הסמכות שלה לקבל החלטה כלכלית כבדת משקל מעין זו תיבחן בוודאי היטב ע״י היועמ"ש ובמידת הצורך אחריו על ידי בג״ץ".

התוכנית הנידונה, מחיר למשתכן, אושרה תחילה ביולי 2015, בישיבת ממשלה בה סוכם כי היא תופעל במשך כשנתיים. תוקפה של התוכנית הוארך בפברואר 2018 , בהחלטה אשר בה נקבעה הארכה עד ל2019. יצויין כי החל מקבלת ההחלטה המקורית כלל המגרשים בקרקעות המדינה שווקו על פיה.

בהחלטה שהתקבלה הדגיש שר האוצר, משה כחלון: "רוב העסקאות לדירות חדשות בשוק הדיור כיום הן לזוגות הצעירים, בהנחה של מאות אלפי שקלים במסגרת מחיר למשתכן, בדיוק כפי שתכננו. החלטת הממשלה היום תאפשר את המשך התוכנית כסדרה, על אף תקופת ממשלת המעבר. למעלה מאלפיים זוגות צעירים מגשימים את חלום הדירה במחיר הוגן מדי חודש, ואסור שזה ייפסק בגלל הפלונטר הפוליטי."

לדבריו הצטרפה שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון: "תוכנית מחיר למשתכן היא ללא ספק התוכנית הממשלתית המשמעותית והמעמיקה ביותר שנעשתה במדינת ישראל, והנה אנחנו רואים את התוצאות כבר בשטח. לא מדובר רק בהשפעה מדהימה על עשרות אלפי זוגות צעירים אשר קבלו הזדמנות לרכוש דירה במחיר שפוי, כי אם בהשפעה עמוקה על שוק הדיור כולו״.

עיר:
נכתב על ידי:
מערכת