1,800 דונם, 6,900 יחידות דיור ו"רחובות" אחת

בעיר רחובות, הממוקמת בדרומו של אזור גוש דן, יודעים לזהות הזדמנויות. תכנית בסדר גודל עצום, שמהותה בנית שכונה בחלקה המזרחי של העיר, הועברה להפקדה לקראת יישום. על ההחלטה רשומה הוועדה הארצית לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), לה הוגשה הבקשה על ידי החברה "דירה להשכיר" הממשלתית בתיאום עם עירית רחובות.

מה בתכנית? בנית 6,900 דירות, אשר מתוכן כ1,000 יחידות יוקצו עבור השכרה ארוכת טווח ו230 יחידות ייועדו לדיור מוגן. מלבד זאת יתוכננו עשרות אלפי יחידות דיור בקרקעות פרטיות מרובות בעלים. הפרויקט השאפתני יבנה בשטח של 1,800 דונם הממוקם בשטח המוגדר כעתודת פיתוח של העיר בתמ"א 35. מלבד זאת יוקצבו 170 דונם למבני ציבור, שטחים מסחריים בסדר גודל של 700 אלף מ"ר ו230 דונם שייוחדו עבור שטחים פתוחים. לאחר השלמת הבניה, דרך מנחם בגין, הכביש שיחבר בין הבניה החדשה לעיר הקיימת, תהפוך לשדרה עירונית בחזית מסחרית. בניני המגורים ייבנו בשילוב סגנונות: החל ממגדלים גבוהים במיוחד בהיקף של 25-30 קומות וכלה בבניה נמוכה משמעותית.

רחמים מלול, ראש עירית רחובות, ציין את חשיבותה הרבה של התוכנית בפני וועדת הותמ"ל באומרו כי "התכנון כולל מענה מקיף לכלל צורכי השכונה והעיר, תוך התחשבות בשטחים הפתוחים הסובבים אותה, והוא מציע תשתית מפותחת להולכי רגל, רוכבי אופניים, תחבורה ציבורית ורכבים פרטיים. קידום התכנון נעשה תוך חשיבה אסטרטגית ובשיתוף יועצים ומומחים, תוך התאמה לקצב הפיתוח הנכון לעיר".

לדבריו הצטרף מנכ"ל "דירה להשכיר", יאיר טל, והוסיף כי: "התוכנית היא צעד משמעותי נוסף בפעילות החברה לקידום תכנון עשרות אלפי יחידות דיור בקרקעות פרטיות מרובות בעלים, בהתאם להנחיית מטה הדיור ומשרד האוצר. השכונה החדשה שתוקם תאפשר מגורים בסטנדרט גבוה בלב אזור הביקוש, במתחם הנהנה מנגישות תחבורתית גבוהה".

אביאל יוצר, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר ויו"ר הותמ"ל, הדגיש: "זוהי תוכנית חשובה להרחבה של העיר, הכוללת בתוכה פיתוח עירוני אינטנסיבי, רחובות עתירי פעילות מסחרית וחיבורים רבים לעיר הקיימת, ולצד זאת גם תוספת משמעותית של יחידות דיור".

יצוין כי מלבד חשיבותה העצומה של התוכנית בהתאמת פתרונות לגידולה הטבעי של העיר ובצורך הגדל והולך בשטחי מסחר, נודע לה ערך מוסף בעלית ערכן של הקרקעות הסובבות את רחובות.

עיר:
רחובות
נכתב על ידי:
מערכת