חולמים על דירה במחיר שפוי? לא בשנתיים הקרובות

תכננתם להמתין עם רכישת הדירה? האמנתם שהמחירים ירדו? סליחה שאנחנו מורידים אתכם ממרומי האולימפוס, אבל כדאי שתנפצו את האשליה הזו כמה שיותר מהר.

הפתרון שהממשלה היוצאת ניסתה ליישם כמענה למחירי הדירות הבלתי נסבלים, התברר ככישלון וכחוסר הבנת השוק וצרכיו. תכנית העבודה שהותוותה כללה השקעה מאסיבית של מליארדי שקלים באזורי הפריפריה, ובצפון ובנגב פרחו בהמוניהן תכניות מחיר למשתכן. אך למגינת לב משרטטי התכנית, עמישראל מצביע מרכז. אז נכון שצריך להפריח את הנגב, והפריפריות בצפון קוראות לחלוצים, אבל הישראלים בשנת 2019 זונחים בנימוס את חזונם של מקימי המדינה והולכים לגור במרכז הארץ.

הסיבות? פשוטות. התשתיות באזורי הפריפריה לא מפותחות דיין. מצב התחבורה, מוסדות הרפואה, החינוך, ושאר שירותי האזרח אינם מאפשרים חיים נוחים ופרקטיים כפי שמציעים המגורים באזורי גוש דן וירושלים. עומד לו אזרח מבולבל ונאלץ לבחור, כפי שמוכיחה המציאות, במחסן עלוב במרכז ובירושלים על פני דירה מכובדת בפריפריה.

מהי התוצאה? מליארדי שקלים הופנו לבנית דירות בלתי נצרכות באזורי ספר שכוחים, וגיזרת השוק החופשי יובשה וננטשה. הביקוש רב על ההיצע ובאופן טבעי המחירים באזורים הפופולארים נסקו לגבהים מסחררים. מאות אלפי אזרחים כמהים לדירה במרכז המסחרי והתרבותי של ישראל ויאלצו, גם בשנתיים הבאות, להיחנק עם סכומי עתק עבור משכנתאות ושכירויות.

קרן אור באפלה המתגברת היא תכנית פינוי בינוי במיקומים המבוקשים בישראל. אומנם אין ביכולתה לפתור את הבעיה מהשורש, ואיננו מתימרים להצהיר כי תוספת זעומה זו תאזן את יחסי ההיצע והביקוש, אך כל פתרון – אם כי דל – למצוקה הלופתת את התושבים, לא יחסם על הסף.

פיתרון נוסף? קבלו את יהודה ושומרון. אולי אתם לא מתנחלים, ואידיאולוגית ישוב הארץ לא עומדת בראש סדר העדיפויות שלכם, אבל לא תוכלו להתכחש לעובדה שבמרחק זריקת אבן מהבירה ישנם שטחים עצומים שניתן לפתח. כדוגמא תוכלו לקחת ישובים משגשגים כגון אפרת, מעלה אדומים, עימנואל – כל אלו ועוד הם ראשית הדרך לפיתוח יהודה ושומרון והפיכת מרכז המדינה לאזור שוקק ומיושב. המלצה שלנו: אם אתם מאמינים בהצלחתו של הישוב היהודי ביו"ש אל תמתינו! מחירי הדירות באזורים אלו מטפסים בהתמדה. זהו הזמן. נצלו אותו.

שורה תחתונה: אם וכאשר המדינה תשקיע בתשתיות בשטחים, נוכל לקוות לצניחה משמעותית במחירי הדירות. הלוואי.

עיר:
נכתב על ידי:
מערכת