הקבוצות שלי
אמהות והורות
ברכות ואיחולים
המדריך למדיניות העולם ומזרח התיכון
הסטוריה
חדשות
חידות
יצירות והפעלות
מוזיקה והופעות - זמרים
מסירה של כבוד
מראות קודש - תורה ויהדות
מתכונים
נדלן
נטוורקינג
סיקורים
עזרה והתנדבות
עיצוב ואופנה
עסקים וכלכלה
פטנטים
צריכים משהו?!?
קורסים ומדריכים
קטלוגים
תרבות
article
י. פכטהלט
נושאים: 15
תגובות: 0
לייקים: 17
מעשה במיקי-מאוס: כך נוצרה האנימציה הפופולארית של דיסני
13/01/2020 - 00:45
1
560

את מיקי מאוס, העכבר החמוד של דיסני כולנו מכירים. הוא מחייך אלינו כמעט מכל כיוון: מבגדיו של התינוק, מהילקוט של הילדה ומהפסלון של מחזיק המפתחות. מיקי היה אחד הדמויות הראשונות שייצרו וולט דיסני וצוות האנימטורים שלו, אך למעשה היה מיקי סוג של ברירת מחדל וחיקוי לדמות המקורית שזכויות היוצרים שלה נגנבו בעורמה שנים קודם לכן מאולפני דיסני.

מפיצת הסרטים יוצרת שיתוף פעולה עם וולט דיסני

מרגרט וינקלר היא מפיצת סרטים אמריקאית ובעלת חברת ההפקות M.J Winkler Productions . יום אחד היא נתקלת בסרט אנימציה קצר – סגנון שלא היה מקובל אז, בשנות העשרים של המאה הקודמת – בשם ארץ הפלאות של אליס. וינקלר מתלהבת מהסרט ומהאנימציה המשובחת, ומחליטה להשקיע בו. מתברר שיוצר הסרט – אנימטור צעיר ומוכשר בשם וולט דיסני – פשט את הרגל כמה שנים קודם לכן וסגר את האולפן הראשון שלו. וינקלר מציעה לדיסני שיתוף פעולה והוגה תכנית להפקת סדרה שלמה של אליס שנרכשה עבור 1,500$ לסליל.

אוסוולד הארנב

לאחר סיום תקופת ההפצה של סדרת אליס, וולט דיסני מסיים לבנות מחדש – יחד עם אחיו רוי – את האולפן. כעת היה פנוי דיסני לפתח סדרה חדשה. הוא יוצר וממתג דמות בשם 'אוסוולד הארנב' ובונה סביבה עלילה שלמה שמתפתחת לכדי סדרה. גם בסדרה החדשה, קיבלה מרגרט וינקלר את זכויות ההפצה. החוזה הדרקוני עליו חתם דיסני, אילץ אותו לוותר על זכויות ההפצה וזכויות הבעלות על 'אוסוולד הארנב'. דיסני הרוויח רק מאות בודדות של דולרים והספיק ליצור 26 סרטים קצרים של אוסוולד בטרם פקע החוזה עם חברת ההפצה של וינקלר.

ב 1927 נישאה מרגרט וינקלר לאיש העסקים צ'ארלס מינץ, שהשתלט על עסקיה. הוא שכר את ארבע האנימטורים שעבדו עם דיסני, ולמעשה הפך אף את וולט דיסני עצמו לשכיר בחברה.

ב 1928 אירע הפיצוץ שניתק סופית את דיסני מחברת ההפצה שהפכה לעול מכביד על צווארו.

היה זה כאשר החליט לנסוע לפגוש את מינץ במשרדו ולדרוש ממנו העלאה בשכר. מינץ, שכעס מאד על עצם הבקשה, הודיע לדיסני שלא די בכך שלא ייענה לבקשתו - אלא אף ירע את תנאי השכר עוד יותר. באותה תקופה הפכו סרטי אוסוולד לפופולאריים מאד, והכניסו סכומים אדירים לחברה שבבעלותו של מינץ. מינץ ניסה להשפיל את האמן שהזכויות על יצירתו נלקחו ממנו בעורמה ובכך להשיג את שתיקתו.

אלא שעבור וולט דיסני זה כבר היה יותר מידי. הוא החליט לוותר על הכל ולצאת לדרך חדשה. הוא הגיש את התפטרותו, אף שבכך ויתר סופית על זכויות היוצרים של 'אוסוולד הארנב'.

מיקי מאוס

בעודו מנסה להתאושש מהאובדן, שב דיסני לאולפן הפרטי שלו בקנזס סיטי. הוא ידע שיצטרך להתחיל הכל מחדש, וניסה להגות רעיון לדמות חדשה שתככב בסדרה הבאה שיפיק. הוא חיפש השראה.

כשנכנס דיסני לאולפן, גילה שהימים בהם לא טיפל במקום עשו את שלהם. המקום היה אפל ומלוכלך, ושרצים מבוהלים נראו ממהרים לפינותיהם. דיסני שקע בכורסתו באנחה, מחשב את הצעדים הבאים. לפתע קפץ מולו עכבר קטן ואפור. הוא נראה אבוד בחדר הענק, מחפש את מחילתו. דיסני הביט בו בחמלה. לפתע, בעודו עוקב אחר ריצתו המבוהלת של העכבר, נבט במוחו גרעין של רעיון. הוא ידע שמצא את ההשראה שחיפש.

נרגש, פנה דיסני לשולחן הכתיבה והחל לשרטט קווים ראשונים של מה שכינה במוחו 'העכבר מורטימר'. לאחר מספר טיוטות, הציג בגאווה את הרעיון לאשתו. ליליאן דיסני התלהבה, אך טענה כי מורטימר אינו שם של עכבר. היא הציעה את הכינוי - 'מיקי'.

הסרט המדובב הראשון

דיסני החל לעבוד על סדרה חדשה, בכיכובו של מיקי מאוס. הוא הפיק שני סרטים שלא זכו לפופולאריות רבה, מאחר ודיסני לא מצא להם מפיץ. לאחר שנכווה, נזהר דיסני מאד בבחירת המפיץ הבא שלו.

בסרט השלישי יצר דיסני היסטוריה. הוא דיבב את הדמויות המצוירות, ובכך הפך אותו לסרט האנימציה המדובב הראשון. עד אז, סרטים מצוירים כונו 'סרטים אילמים' כיוון שנערכו ללא פס-קול. הסרט, שנקרא 'ספינת הקיטור של ווילי' עורר ענין רב ועד מהרה השיג דיסני חוזה הפצה כלבבו עם איש העסקים פט פאוורס.

הסרט זכה להצלחה מיידית, ובעקבותיו דובבו שני הסרטים הקודמים – 'שגעון הטיסה' ו'הגאצ'ו הדוהר'. דיסני המשיך להפיק עוד סרטים רבים לסדרה, כשהוא עצמו מדובב את קולו של מיקי.

מיקי היה הדמות שזוהתה יותר מכל עם הפריצה של דיסני ועם תחילת עידן האנימציות המדובבות.

למרות שאולפני דיסני ייצרו בשנים הבאות דמויות רבות שזכו אף הן לפופולאריות משלהן, ואף על פי שדיסני עבר עוד תהפוכות רבות עם חברות הפצה למיניהן, נותר מיקי דמות הדגל של החברה, כשהוא מככב ומהווה מקדם מכירות יעיל למוצרים רבים נוספים בתאגיד שהקימו האחים דיסני.

 

 

 

 

 

 

 

                                      

לייק
1 אילה
ראה 1 תגובות
1. 13/01/2020 - 09:13
ELI7
נושאים: 0
תגובות: 19
לייקים: 17

מרתק

תמשיכו להעלות כאלו דברים יפים!

תודה למי שאחראי על מה שקורה פה!

הוסף תגובה חדשה

פוסטים נוספים באותו נושא