אמהות והורות
ברכות ואיחולים
המדריך למדיניות העולם ומזרח התיכון
הסטוריה
חדשות
חידות
יצירות והפעלות
לימודי תוכנה
מוזיקה והופעות - זמרים
מסירה של כבוד
מראות קודש - תורה ויהדות
מתכונים
נדלן
נטוורקינג
סיקורים
סקרים
עזרה והתנדבות
עיצוב ואופנה
עסקים וכלכלה
פטנטים
צריכים משהו?!?
קורסים ומדריכים
קטלוגים
תרבות
פראדי שר
נושאים: 166
תגובות: 12
לייקים: 50
בים וביבשה – אינטלגנציה בבעלי חיים | מאמר שני בסדרה
04/06/2020 - 21:32
0
25

הנס היה גאון במתמטיקה. הוא ידע כמה הם שלוש ועוד שניים, ומהי התוצאה של ארבע ועוד חמש. גאון במתמטיקה? כן. הנס היה גאון, כי הנס היה בסך הכל סוס.

בעליו של הנס, גרמני ששמו וילהלם פון אוסטן, אימן אותו להקיש בפרסותיו מספר הקשות שהיו תוצאה לתרגיל חשבון שהוצג לפני הנס בסמלים. הסוס לא אכזב. פעם אחר פעם הוא רקע מספר רקיעות תואם במדויק לשאלה שנשאל.

צוות של שלושה עשר חוקרים הגיע לבדוק את התופעה. הסוס, באדישות סוסית, רקע על אדמת אורוותו שוב ושוב, ולא טעה בשום תרגיל. הציון שקיבל הסוס בכל המבחנים היה מאה אחוזים עגולים ומושלמים.

בשלב הזה הוזמן פונגסט, פסיכולוג גרמני, לבחון את יכולותיו של הסוס. פונגסט ערך מבחנים מקיפים לסוס, וגם לבעליו. תחילה הוא שלל את האפשרות שפון אוסטן משקר בדרך כלשהיא. הוא פשוט בחן את הנס בתרגילי חשבון כשפון אוסטן לא נכח כלל בשטח. הסוס הצליח.

כעת עבר הפסיכולוג לבדוק את התנהגות הבוחן. כאן היתה תגלית מפתיעה: כאשר הבוחן לא ידע את תוצאת התרגיל, גם הנס לא ידע כמה פעמים לרקוע. פונגסט התמקד בבחינת שפת גופו של בוחן הסוס, וגילה שכאשר הסוס התקרב למספר הרקיעות שנדרשו ממנו, הפכו הבעות פניו ושפת גופו של הבוחן שמולו להיות מתוחות. כשהגיע הנס לרקיעה האחרונה התרפה גופו של השואל. התברר כי השינוי הזה ביציבתו של השואל סימן לסוס כמה רקיעות עליו לרקוע ומתי להפסיק. כשלא ידע השואל את תוצאת התרגיל, לא השתנו הבעות פניו והנס לא קיבל כל סימן שעליו להפסיק.

בשלב הבא השאיר פונגסט את הסוס בצד וחקר את השפעת האפקט – שמאוחר יותר נקרא אפקט הנס החכם – על בני אדם. בניסוי הזה נכנס פונגסט עצמו לנעליו, כלומר – לפרסותיו, של הנס והוא זה שהיה צריך להכות על הרצפה שתחתיו במענה לתרגיל. פונגסט לא ידע מהו התרגיל, הוא עמד מול הבוחן והתרכז בהבעות פניו. וכן, הוא הצליח. כשהגיעו מספר הרקיעות לתוצאה הרצויה הבחין פונגסט בשינוי בגופו ובפניו של השואל שמולו. בתשעים ושניים אחוזים מהמקרים הצליח פונגסט להגיע לתוצאה הרצויה רק לפי התבוננות בבוחן שמולו.

'אפקט הנס החכם' הפך להיות יסוד במחקרים חברתיים, בפסיכולוגיה, ברפואה ובחינוך. בעקבותיו תוקנו תקנות שמיועדות למנוע את השפעתו בניסויים. תקנות שמונעות מהחוקר, או מגורם חיצוני אחר, להשפיע על הנחקר באמצעות סימנים לא רצוניים. אולם לא במחקרים על בני אדם עסקינן. נשוב לגזרת החי, ונקפוץ בצלילה עמוקה אל המים, לצפות בדולפינים.

מלבד הקופים שהוכיחו אינטלגנציה רבה בכמה תחומים, גם הדולפינים נתגלו כחכמים יחסית. הדולפינים ידועים כתקשורתיים במיוחד, הם מחפשים אחר קרבת בני אדם ונהנים ממנה. ניסוי אחד הוכיח כי דולפינים מסוגלים לבצע פקודות לפי שריקות וסימנים שהם מקבלים. הם הצליחו להבחין בין פקודות דומות בעלות שוני תחבירי, כמו: 'הבא את הכדור לסל', מול 'הבא את הסל לכדור'.

במארוטניה, מדינה אפריקנית, הדולפינים משתפים פעולה עם הדייגים. הדייגים חובטים במי הים בצורה מסוימת שעוברת אצלם במסורת השבט, כך הם יוצרים רעש תת ימי. תוך מספר דקות מגיעים דולפינים ודוחפים בשחייתם את הדגים אל החוף. כעת נהנים הדייגים והדולפינים מהשלל. הדייגים אוספים את הדגים לרשתות הפתוחות על שפת הים ומרוויחים דיג קל, והדולפינים נהנים מציד נוח.

גם בינם לבין עצמם מנהלים הדולפינים שיחות. במחקר אחד הניחו מחיצה בין שני דולפינים, זכר ונקבה. את הנקבה לימדו ללחוץ על דוושה מסוימת והיו מתגמלים אותה בפרס. הזכר, שלא למד את הפקודה, לחץ גם הוא. החוקרים משערים כי באמצעות גלי קול שעברו דרך המחיצה גילתה גברת דולפינה לאדון דולפין כי הוא יקבל פרס אם ילחץ על הדוושה.

כאשר קבוצת דולפינים מתאספת במקום אחד, משמיע כל אחד מהם שלל מרשים של קולות, מה שנשמע כמו ויכוח. הקולות הולכים ומתאחדים, עד שהופכים להיות הומוגניים. בשלב הזה צפו החוקרים איך מתפזרת הישיבה והדולפינים יוצאים לפעולה.

כבר לפני עשרות שנים זיהו החוקרים כי לדולפינים יכולת להפיק כמה סוגי צלילים והברות. בשנת 2007 ניתחו צוות של חוקרים אוסטרלים את הקולות שמפיקים הדולפינים וחילקו את הצלילים לשלושה סוגים עיקריים: שריקות, שמשמשות לתקשורת, קליקים, שבעזרתם מוצאים הדולפינים פריטים במים, וזמזום, שנשמע כמו רצף ארוך של קליקים. הקליקים נשמעים כמו שנשמע המכשיר המותקן על המכוניות, זה האומד את המרחק מהרכב הסמוך. הם נשמעים לאט ותדירותם מתגברת ככל שהדולפין מתקרב לחפץ. בצורה הזו מזהה הדולפין פריטים עד למרחק של מאה מטרים.

נוסף על כך, החוקרים הוכיחו כי הדולפינים מסוגלים לשנות את תדר הקולות ואת עוצמתם, כך הם מסוגלים לבנות רצף של הברות שמצטרפות למשפט שלם. באופן הזה מתקשרים דולפינים האחד עם רעהו: קוראים לעזרה, מתריעים על סכנה, מדווחים על מאכל שמצאו, או אולי סתם מפטפטים להנאתם.

ולמי שרצה לרוץ לבריכת דולפינים ולנסות לצותת לשיחותיהם, רוב הצלילים שמשמיעים הדולפינים אינם בתדר הרגיל של שמיעת בני אדם, ולכן יש צורך באמצעים טכנולוגיים – שכיום עדיין אינם מפותחים די הצורך – כדי לשמוע את הדולפינים, ואולי אף להבין ולענות.

נשוב אל היבשה, ואל מחקרים נוספים על בעלי חיים, במאמר הבא.

 

קרדיט לתמונה: a href='httpswww.freepik.comfree-photos-vectorshouse'House photo created by freepic.diller - www.freepik.coma

לייק
אתה 1

פוסטים נוספים באותו נושא