קבינט הדיור הכריז על 18.000 יחידות דיור חדשות בשבעה מתחמי התחדשות עירונית חדשים, ואישור להקמת הרכבל לעיר העתיקה ולכותל.

קבינט הדיור בממשלה בראשות שר האוצר מר משה כחלון, אישר היום (04/11/2019) הכרזה על שבעה מתחמים התחדשות עירונית ברחבי הארץ  לתכנון פרויקטים של פינוי בינוי בהיקף כולל של כ18.000 יחידות דיור שיקודמו במסגרת הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל)

הקבינט אישר שתי תוכניות באור יהודה, האחת בדרום- מזרח העיר הממוקם על כביש  412  שבה יוקמו כ-2,400 יחידות דיור, והשנייה בדרום-מערב העיר, עם כ-6,000 דירות. ברמלה אושרו שתי תוכניות, האחת להקמת כ-1,030 יחידות דיור והשנייה לכ-3,000 יחידות דיור; שתי תוכניות נוספות אושרו בקריית גת, אחת של 1,000 יחידות דיור והשנייה של 4,350 יחידות דיור. תוכנית נוספת אושרה בעיר נשר, שם יוקמו עוד 600 יחידות דיור.

בנוסף אישרה היום קבינט הדיור את התוכנית להקמת הרכבל לכותל שיזם משרד התיירות, הרכבל ינגיש את הכותל לרבבות מבקרים מדי יום ותיתן מענה לכ-3,000 נוסעים בשעה לכל כיוון בארבע דקות.

ראש העיר, מר משה ליאון : "הרכבל יאפשר למיליוני המבקרים בכותל המערבי להגיע בדקות ספורות ממרכז העיר, ולחוות את יופייה של בירת ישראל גם מלמעלה. התושבים והתיירים המגיעים לאורך כל ימות השנה לכותל ולעיר העתיקה יוכל ליהנות מנסיעה ברכבל ומשם לסייר בכל רחבי העיר העתיקה. הדבר יגביר את הנגישות, יעניק חוויה מיוחדת והנאה לתושבים ולמבקרים בעיר. לצד זה, מדובר באטרקציה תיירותית חדשנית וייחודית".

פרויקט הרכבל המוגדר כ"פרויקט תשתית לאומית" מקודם בשיתוף עיריית ירושלים, הרל"י (הרשות לפיתוח ירושלים), ומשרדי התיירות ומשרדי ירושלים ומורשת, בשלושה מקטעים: בין מתחם "התחנה הראשונה" (תחנת הרכבת הישנה) במערב העיר, דרך תוואי גיא בן הינום ועד למבנה מרכז קדם.

לאחר הקמתו, עתיד הרכבל להשתלב במערך הסעת ההמונים ויאפשר הסעת 3,000 נוסעים בשעה אחת לכל כיוון, וינוע במהירות של 21 קמ"ש.

אחד היתרונות המרכזיים של הרכבל הוא זמן ההקמה הקצר (בניגוד לכלים לאמצעי הסעת המונים אחרים), שהקמתו לא תפגע בשגרת החיים בעיר. הוא אינו גורע נתיבים מכלי תחבורה אחרים ועלות הקמתו זולה באופן יחסי. זמני הנסיעה ברכבל קבועים והוא אמצעי תחבורה ירוק וידידותי לסביבה המפחית רעש וזיהום אוויר וחוסך פקקים המתאים לטופוגרפיה המיוחדת של האגן הדרומי של העיר העתיקה.

הרכבל הוא חלק ממערכת הסעת ההמונים והכרטיס יהיה במחיר של נסיעה בתחבורה ציבורית ובהתחשב בתוואי הטופוגרפי של העיר,

עיר:
נכתב על ידי:
כתב המערכת