2022: סוף עידן תמ"א 38?

פרויקט תמ"א 38 הוארך, כצפוי, בכשלוש שנים. במשך זמן זה יקבעו עקרונות למתווה שיחליף את הפרויקט הנוכחי. להחלטה - שעדיין מצפה לאישור והסכמת המועצה הארצית לתכנון ובניה - צדדים רבים לכאן ולכאן.

הישיבה בה נידונה ההחלטה התקיימה בלשכת שרת השיכון והבינוי, יפעת שאשא-ביטון. על המדוכה ישבו קשת של מומחים וגורמים מעורבים בתחומי ההתחדשות העירונית ותמ"א 38: משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, משרד המשפטים, מנהל התכנון, מטה הדיור, והרשות להתחדשות עירונית.

מלבד החלטת ההארכה שהתקבלה, דובר בישיבה על קווים למתווה שיחליף את פרויקט תמ"א 38. בין היתר נידון שינוי חקיקה שיאפשר מתן היטל השבחה חלקי לרשויות. יוזכר, כי התוכניות במסגרת תמ"א 38 קיבלו פטור אוטומטי מהיטל השבחה.

כפי שצוין לעיל, צדדים רבים להחלטה, שמטבע הדברים לא עברה בצורה חלקה. דיונים התנהלו בדבר מועד פקיעת התכנית, והצורך לממש את סיומה ב2020 כשם שסוכם. מנגד הועלתה הטענה כי בלתי אפשרי לגנוז את הפרוייקט בטרם יקום מתווה חילופי, טענה שאכן זכתה לרוב. ב'גלובס' דווח כי חלק מהגורמים שליוו את ההתלבטויות לגבי עתיד התמ"א העלו חשש כי הכרזות על סיומה שיצאו ממנהל התכנון בחודשים האחרונים, מבלי שניתנו הנחיות לגבי תקופת מעבר או חלופות, עלולות לגרור את השוק לאי-ודאות ולקיפאון בבנייה.

שרת השיכון והבינוי, יפעת שאשא-ביטון הביעה את שביעות רצונה מתוצאות הישיבה. "תמ"א 38 לא הגשימה את ייעודה במקומות שלשמם נועדה, לא מומשה בערים בהן קיים סיכון גבוה לרעידות אדמה ובחלק מהערים שבהן מומשה הפכה למפגע תכנוני. לכן הוחלט על הפסקתה תוך שלוש שנים מהיום, שבמהלכן תאושר תוכנית חדשה ורלוונטית יותר שתעוגן בחקיקה ותעסוק בהיבטים של תכנון, תקינה, מענה לצורכי ציבור, תקציב למימושה באזורי הפריפריה -שאין בהם כדאיות כלכלית והקלה בתהליכים הביורוקרטיים. אני מודה לשר האוצר כחלון על הובלת הנושא. לתפיסתי, תהליכי ההתחדשות העירונית צריכים להיות מוגדרים כיעד לאומי בתחום הדיור, הם חיוניים לצמצום הפערים בין השכונות החדשות לשכונות הוותיקות של העיר וכן מהווים כלי נוסף להגדלת היצע הדיור".

לדבריה הצטרף ראש מטה הדיור הלאומי זאב בילסקי, המשמש גם כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה: "אני מברך על ההסכמה שהושגה להארכת תמ"א 38 לתקופת מעבר של שלוש שנים. עלינו לזכור כי זו תוכנית מצילת חיים ובכוונתי להביא את ההסכמות שהושגו להכרעת המועצה הארצית לתכנון ובניה בישיבה הקרובה".

מנגד, מנכל"ית מנהל התכנון דלית זילבר, הגיבה נגד ההחלטה: "נושא ההתחדשות העירונית הוא המשימה המרכזית של מנהל התכנון וכך גם בתוכנית האסטרטגית של מדינת ישראל לשנים הבאות. תמ"א 38 לא עולה בקנה אחד עם מטרה זו ואף מטרפדת אותה. צריך לחזור לתכנון ראוי, שלוקח בחשבון את האינטרס הציבורי הכולל, תוך חידוש המרקם העירוני וחידוש המרחב הציבורי והתשתיות – לא רק בראייה נקודתית וצרה. התמ"א החטיאה את המטרה בכך שאלפי תושבים נותרו ללא מיגון מפני רעידות אדמה, דווקא באזורים הרגישים כמו טבריה ובית שאן".

עיר:
נכתב על ידי: