אמהות והורות ברכות ואיחולים המדריך למדיניות העולם ומזרח התיכון הנושא השבועי בקריקטורה הסטוריה חדשות שורה תחתונה חידות יצירות והפעלות מוזיקה והופעות - זמרים מסירה של כבוד מראות קודש - תורה ויהדות מתכונים נדלן נטוורקינג סיקורים עזרה והתנדבות עיצוב ואופנה עסקים וכלכלה פטנטים צריכים משהו?!? קורסים ומדריכים קטלוגים תרבות
nonoarticle
תרבות >>
פראדי שר
נושאים: 73
תגובות: 2
לייקים: 30
על כוס אספרסו
23/02/2020 - 09:54
2
169

איך אתם פותחים את היום שלכם?

ארומה עולה מהשאלה הזו ומזכירה לכם ודאי את כוס הקפה שמקדמת איתכם את הבוקר החדש. איך הוא, הקפה שלכם? נס, אספרסו, תורכי, אמריקנו, דאבל לאטה, לונג בלק, מקיאטו, קון פנה, קפה אירי, קפה קובני או אולי קפוצ'ינו?

חלק מסוגי הקפה שמנינו כאן מתגלגלים, כנראה, על לשונכם בפעם הראשונה. הרשימה הזו היא חלקית, ויש מינים נוספים של קפה. ההבדלים ביניהם מתבטאים באופן כתישת הפולים, בחליטה שלהם, בכמות המים והחלב ובטמפרטורה שלהם, בסדר מזיגת הרכיבים לספל, ואחרון חביב – בקצף האוורירי שמעטר את כוס הקפה והופך אותה לידידותית ואהודה. אספרסו לדוגמה הוא קפה שנחלט בשלושים מ"ל מים. בדיוק. האספרסו הוא בסיס למשקאות קפה אחרים: האפוגטו, קפה מהמטבח האיטלקי, עשוי מכדור גלידה שעליו מוזגים אספרסו. המוקה, קפה כהה ומתוק, עשוי מאספרסו, שוקולד וחלב חם.

האיטלקיה ידועה מאוד בתעשיית הקפה שמשגשגת בה, אך גילוי הקפה אינו רשום על שמה. האגדה – וכדרכן של אגדות יתכן שלא היתה מעולם – מספרת על רועה עיזים אתיופי שגילה כי העיזים שלו אנרגטיות במיוחד אחרי אכילה של צמח מסוים. הוא טעם בעצמו מאותו הצמח וגילה שגם עליו השפיעה האכילה באופן דומה. היום קוראים לצמח הזה 'קפה', אולי על שם המחוז האתיופי שממנו הוא הגיע – מחוז קאפה.

התחנה הראשונה של הקפה, כאמור, היתה באתיופיה, אך האתיופים לא ידעו להכין ממנו משקאות אלא לעסו את הצמח עצמו כדי לשמור על ערנות. סוחרים תימנים לקחו עימם את הפולים לארצם וגדלו אותם. גם הם לא ידעו עדיין לחלוט אותו ולהפיק ממנו משקה. בהמשך הצפין הקפה למכה ולאל מדינה ומשם התפשט על פני הערים המוסלמיות הגדולות: אינסטנבול, קהיר, דמשק ובגדד. בתקופה המדוברת, במאה ה-15, קבל הקפה צורה דומה לזו המוכרת לנו היום: גרגירים חלוטים מהולים במים רותחים. היו תקופות ששליטי המוסלמים אסרו על שתייתו, בדומה לשתיית יין האסורה באיסלאם, מכיון שהוא משכר. האיסור לא החזיק מעמד זמן רב מדי והקפה חזר למדפים תוך חודשים מספר.

ונציה היתה העיר האירופאית הראשונה ששתו בה קפה. סוחרים ונציאנים ששבו מצפון אפריקה הביאו אותו עימם. אנגליה גם כן קבלה אותו בזרועות פתוחות: בשנת 1650 נפתח בית הקפה הראשון באנגליה, ותוך עשרים וחמש שנים כבר היו בה לא פחות משלושת אלפים בתי קפה. צרפת קבלה את הקפה במתנה מהשגריר התורכי שביקר בבית המלוכה הצרפתי. הוא הביא איתו אבקת קפה ופולים ושיתף גם את העם הצרפתי במשקה החביב. וינה אימצה את הקפה דווקא אחרי קרב: השלל שהביאו עימם החיילים האוסטרים אחרי המלחמה בתורכים היה הקפה.

גם באירופה חלו איסורים על שתיית קפה בתקופות מספר. שליטי אירופה חששו שהמשקה רעיל – חשש שהזינו סוחרי השיכר שחששו שהקפה ידחוק את פרנסתם – ואסרו לשתותו. בבריטניה, ב-1675, כשאסר המלך צארלס השני לשתות קפה, קם עליו עליהום מצד העם והוא נאלץ לבטל את האיסור. בשוודיה האיסור חל זמן רב יותר, ובמקביל אליו ערך המלך ניסוי. הוא ציווה על נידון למוות להתקיים מקפה, ורק מקפה, עד שימות. על נידון למוות אחר הוא ציווה לצרוך רק תה. שניים מרופאיו הבכירים התמנו לבחון מי מבין שני הנידונים ימות ראשון. מי שנפטרו ראשונים היו דווקא הרופאים. שנים רבות אחר כך מת שותה התה, ושותה הקפה הגיע לגיל מופלג. המלך, אגב, נרצח עוד קודם לכן ולא זכה לראות את תוצאות המחקר שלו.

הגעתו של הקפה לאמריקה הדרומית יצרה שינוי בתפיסה של העם לקפה. אם עד אז היה הקפה משקה אצולה, הפך הוא להיות משקה עממי הזמין לכל אחד. בשטחיה העצומים של היבשת החדשה עבדו עבדים במטעי קפה גדולים וייצורו הפך להיות רב והמוני. שנים רבות החזיקה ברזיל במונופול על ייצור הקפה, אך המחירים הגבוהים יחסית שגבתה על הקפה גרמו למדינות נוספות להתחיל לגדל ולשווק קפה. כך הפך הקפה למשקה הלאומי במרבית מדינות העולם. בן בית רצוי בכל מקום.

 

קרדיט לתמונה: href=httpswww.freepik.comfree-photos-vectorscoffeeCoffee photo created by rawpixel.com - www.freepik.coma

-->
לייק
2 זכריה, יוסף
ראה 2 תגובות
1. 23/02/2020 - 12:19
יוסף
נושאים: 0
תגובות: 4
לייקים: 30

יפה. תודה על המידע. 

נעים לקרוא למרות שאת הקפה כבר שתינו

לייק
אתה 1
הוסף תגובה חדשה
2. 09/03/2020 - 00:15
עופרה
נושאים: 0
תגובות: 6
לייקים: 30

אין כמו חומר טוב עם קפה טוב.

לייק
אתה 1
הוסף תגובה חדשה

פוסטים נוספים באותו נושא

פראדי שר
...
תרבות -
23/02/2020
2
169
י. פכטהלט
כריסטופ...
תרבות -
13/01/2020
3
326
י. פכטהלט
...
תרבות -
13/01/2020
1
266